Defter Alışkanlığı Teknikleri

Gündelik hayata keyif katan, zihinsel farkındalığı tetikleyen alışkanlıklar için defterler birebir.

Düşünmek için yazmak

Defterle olan ilişkimiz çoğu zaman not tutmak şeklinde oluyor. Buna harika bir alternatif de düşünce akışına geçmek için yazmak.

Konuşma hızına göre biraz daha yavaş olması, ve el/göz koordinasyonu gerektirmesi ile beyinde farklı bölgelerin uyarılması sağlanıyor. Bu sayede zihinsel süreç zenginleşiyor, düşünceler derinleşiyor.

Henüz karar vermediğiniz bir konu hakkında yazmak, farklı alternatifleri değerlendirmek ve iç sesinizi gün yüzüne çıkarmak için harika bir fırsat.


Tek cümle hatırlatıcıları

Gündelik hayatın yoğun temposu içinde deftere yazı yazmak olduğundan uzun zaman ve enerji gerektiriyor gibi gözükebilir. Bu önyargıyı dönüştürmenin en pratik yollarından biri sadece tek bir cümle yazmak için gün içinde belirli zamanlara hatırlatıcılar koymak.

Bu hatırlatıcılar alarm gibi saat bazlı olabileceği gibi, zihinsel tetikleyiciler de olabilir. Akşam yemeğinden sonra, yatmadan önce, hava durumu bilgisini duyduğum anda gibi gün içerisinde kısa süre deftere odaklanabileceğiniz zaman aralıklarında deftere tek bir cümle yazma hedefi bu süreci alışkanlık haline getirmek için birebir.


Farklı Konularda Ortalar

Bir defteri, pek çok defter gibi kullanmanın en verimli yollarından biri her bir ortayı farklı konuya ayırmak. Bu sayede deftere yazmak istediğinizde boş bir sayfaya başlamak yerine seçtiğiniz ana konu kategorisinden bir başlangıç yapmak yazma sürecini daha erişilebilir kılacaktır.

Defterinizin son ortasını tattığınız lezzetlere, toplantılarda keşfettiğiniz sanatçı ve bilimsel gelişmeler gibi daha sonra araştırmak istediğiniz konulara ayırmak yaklaşımlardan biri.

Farklı kalınlıkta ve renkte kalemler

Yazdıklarımızı gruplamak, farklı yaklaşımları tetiklemek için kalem değişimi  oldukça etkili bir yöntem. Düz yazılar için de özellikle 2 farklı renk kalem ile her gün bir diğerine geçerek defterinize genel bir bakış ile ne sıklıkla ne uzunlukta yazdığınızı görmek motivasyon sağlıyor. Renk alternatifi yerine bu dolma kalem / pilot kalem gibi yazı karakterini etkileyecek bir seçim de olabilir.

Önceden çizilmiş kutular

Bir konuyu farklı açılardan değerlendirmek ve alternatiflere genel bir bakış sağlamak için defter sayfasını 4-6 daire veya kutu ile bölüp içerilerine kelime veya ikon şeklinde ufak çizimlerle yaklaşımlarınızı yansıtabilirsiniz.

Düz yazı şekliyle birkaç sayfa süren düşünce akışı, önceden belirlenen bölmelerin doldurulma motivasyonuyla çok daha kısa sürede ve tek sayfada ortaya çıkıyor.

Başka Konular

Deneyim ve Sorularınız

Harikulade sonuçlarınızı görmek için sabırsızlanıyoruz. Buradan hem eserinizi bizimle paylaşabilir, tüm sorularınızı bize ulaştırabilirsiniz.

Ho Lal La! Deneyiminiz başarıyla gönderildi.
Oops! Something went wrong while submitting the form.