Koptik Defter Dikimi

En kullanışlı ve pratik defter yapım tekniği koptik için adım adım tavsiyeler

Koptik defterlerimizi dikmeden önce kapağımızı boyamak / verniklemek, kapağımız kuruyorken ortalarımızı oluşturmak ve deliklerini delmek harika olur.

Kapak Tasarım Alternatifleri

Sade ve ahşabın tonlarından oluşan kapaklar için maskeleme bandı yardımıyla vernik uygulayabilirsiniz.

Kurşun kalem ile hafifçe bastırarak adınızın baş harfi veya dilediğiniz bir kelimeyi çizebilir, Ahşap Yakma aletiyle kalıcı hale getirebilirsiniz. Ahşap yakma işlemini vernik uygulamadan önce yapıyor olmanız çok daha iyi sonuç verecektir.

Sulu boya ve keçeli kalem kombinasyonuyla kapaklarınızı dilediğiniz gibi renklendirebilirsiniz.
Sulu boya üzerine vernik uygulamazsanız renkler canlılığını koruyacaktır.

Kapak tasarımı hazırlandıktan sonra defterimizi yapmaya başlayabiliriz;

Sayfaları Hazırlayalım

5 sayfayı üst üste getirerek başlayabiliriz. Gruplanmış sayfalara “defter ortası” deniyor. 5’er sayfadan oluşan 5 orta oluşturduğumuzda hazırız.

Ortaları Katlıyoruz

Her ortayı yatay olarak katlıyoruz. Elle katladıktan sonra, yan tuttuğumuz kalemimiz ile kat izlerinin üzerinden geçerek bitmiş defterlerin çok daha güzel durmasını sağlayabiliriz.

Ortalara Delikler

5’er sayfadan gruplar oluşturup, her grubu ortadan ikiye katladık. Defterimizi kolayca dikebilmek için delik delmeye hazırız.

Amacımız, tüm ortalarda iğnenin rahatça geçebileceği 3’er adet delik oluşturmak. 5 ortamızı da üst üste koyup, onları ahşap kapağımızın üzerine yerleştiriyoruz. Kalemimizle sayfaların üzerine, kapaktaki deliklerle hizalı minik çentikler atıyoruz.

İğnemizle, attığımız çentiklerde delikler oluşturuyoruz. İpimizi hazırlamadan önce, ortalardaki deliklerin ve kapaktaki deliklerin üst üste geldiğine emin olmak için bakabiliriz.

Ortaları tek tek ayırarak deliklerini düz bir yüzeyde delmek çok daha rahat oluyor.

İp ve İğne hazırlığı

Dilediğimiz renkte mumlu ipten, 5 defter kapağı uzunluğunda keserek başlıyoruz.

Mumlu ipin bir ucunu iğneden geçirip, kolayca kaçmaması için 5 - 10 cm’lik bir pay bırakıyoruz.

Sabitleyici Düğüm

İpin uzun ucuna da bir düğüm oluşturuyoruz, bu sayede dikişe başladığımız noktadan sabitleniyor.

Kör düğüm denilen, en bilinen düğümü atıyoruz. İpi üst üste 2-3 kere dolayıp düğüm attığımızda dikişe hazırız.

İlk Orta ile Arka Kapak Dikimi

İlk adım, seçtiğimiz bir ortayı arka kapakla birleştirmemiz. Bunun için katlanmış ve delikleri delinmiş ortamızın en alt deliğinden iğneyi geçiriyoruz. 

Mumlu ipimize attığımız düğüm deliğe takılana kadar ipimizi çekiyoruz.

Kapak Etrafında 1 Tur

İğnemiz ilk ortamızın en alt deliğinden çıktığında, ahşap kapağın en alt deliğinden bir tur geçiriyoruz. Ortayı alt kapak ile hizalayarak ipi sıkıyoruz.

Etrafından Dolanalım

Koptik dikişin en karakteristik özelliği olan adım; Etrafından Dolanalım. Kapak ile ortanın bağlantısını kuvvetlendirmek için kapaktan çıkan ipi bir önceki turumuzun altından geçiriyor ve tekrar orta ile kapak hizalanana kadar sıkıyoruz.

İçeri ve Yana

İğneyi tekrar dikişe başladığımız delikten ortamızın içine geçiriyor ve bir üst delikten tekrar dışarı çıkartıyoruz. İlk delik için yaptığımız aynı dikişi tekrar 2 numaralı delik için de gerçekleştireceğiz.

Kapak Etrafında 1 Tur #2

İlk delik için yaptığımız dikişin aynısı gibi ortadan çıkan ipi kapağın deliğinden geçiriyoruz.

Etrafından Dolanalım #2

Ortamızın 2 numaralı deliğinden çıkıp, kapağın 2 numaralı deliğinden gecirdiğimiz ipin altından bir tur dönüp, hizalayarak ipi sıkıyoruz.

Tekrar İçeri ve 3. Delikten Dışarı

İlk delik için yaptığımızın aynısını burada da tekrarlıyor ve 2 numaralı delikten girip, bir üst ortadan dışarı çıkıyoruz.

Etrafından Dolanalım #3

Ortanın içinden çıkan ipimizi kapağın son boş kalan deliğinden bir tur geçirerek sabitliyoruz.

Sabitleyici Düğüm #3

Kapaktan çıkan ipi, ortanın içinden çıkanın üzerinden bir tur geçirerek sabitliyoruz. İlk ortamızın kapağa dikimi tamamlandı!

Yeni Bir Orta

Yeni bir ortanın dışından içine en üst deliğinden girerek dikişimize devam ediyoruz.

İkinci Delikten Dışarı

İkinci ortamızın, ikinci deliğinden dışarı doğru çıkıyoruz.

Etrafından Dolanalım #1

İlk ortamızı dikerken yaptığımız etrafından dolanma hareketini bu sefer ilk orta ile kapağı birbirine bağlayan düğümün altından geçirerek ortamızın 2. deliğini de sabitliyoruz.

Son Delikten Dışarı

İkinci ortamızın son deliğinden dışarı çıkıyoruz.

Sabitleme Düğümü #2

İkinci ortanın son deliğinden çıkan iğnemizi hemen altındaki ilk orta ve alt kapağı bağlayan düğümün altından geçirerek sabitliyoruz.

Yeni Bir Orta

Bir üst ortanın en alt deliğinden içine doğru girip, bir sonraki delikten dışarı çıkıyoruz.

Etrafından Dolanalım #2

İkinci delikten dışarı çıkan ipimizi bir alt ortayı sabitleyen düğümün altından geçiriyoruz. Bu sayede 3. ortamızın orta deliği de sabitlenmiş oluyor.

İçeri ve Yana

Bir alt düğümün etrafından dönüp tekrar aynı delikten giriyor ve bir sonraki delikten dışarı çıkıyoruz.

Sabitleyici Düğüm

Daha önceki ortalarda yaptığımız gibi, yine bir alttaki ortayı onun altındakine bağlayan düğümün etrafından dolanıyor ve ipi sıkarak ortamızı defterin kalan kısmıyla hizalanmasını sağlıyoruz.

Son Orta ve Kapak

Yukarıdaki adımları tekrarlayarak dilediğimiz kadar ortayı birleştirebilir, farklı kalınlıklarda defterler yapabiliriz. En son ortamızı dikmeye başlamadan kapağın ilgili deliğinden bir tur geçiriyor ve sıkarak orta, kapak ve defterin kalan kısmını hizalıyoruz.

Etrafından Dolaşalım

Kapağımızı sabitlemek için en son üst üste koyduğumuz 2 ortayı birbirine bağlayan düğümün arkasından dolanıyoruz. Bu noktada en üst ortamız henüz hiç dikilmedi, sadece kapağı en üstteki ortanın altındaki düğümden geçirdik.

Ortanın Sabitlenmesi #1

En üst ortamızın en üst deliğinden giriyor ve son ortamızın ilk hamlesini tamamlıyoruz.

İkinci Delikten Dışarı

Son ortamızın ikinci deliğinden dışarı çıkıyor ve ipi çekerek kapak ile defterin kalan kısımlarının hizalanmasını sağlıyoruz.

Etrafından Dolanalım

Bir alttaki düğümün etrafından dolaşarak en üst ortamızın ikinci deliğinden çıkan ipimizi de sabitliyoruz.

Kapaktan İçeri

Kapağın ikinci deliğinden içeri giriyoruz.

Dışarı Çıkalım

Kapağa girdiğimiz deliğin hemen altından tekrar dışarı çıkıyoruz.

Etrafından Dolanalım

Kapaktan çıkan ipimizi en üst ortamızın ikinci deliğine sokmadan önce hemen altındaki iki ortayı birbirine bağlayan düğümün arkasından dolanıyoruz.

İkinci Delikten İçeri

En üst ortamızın ikinci deliğinden içeri giriyor, en alttaki son boş deliğimizden dışarı çıkıyoruz.

Etrafından Dolanalım

En üst ortamızın son deliğinden çıkan ipimizi altındaki iki ortayı birbirine bağlayan düğümün arkasından dolaştırarak sabitliyoruz.

Kapaktan İçeri

Kapağımızın son deliğinden içeri giriyor ve hemen altından iğnemizi döndürerek dışarı çıkıyoruz. Bu noktada henüz ortamızın son deliği boş duruyor.

Sabitleyici Düğüm

Kapaktan çıkan ipimizi en üst orta ile bir altındaki ortayı birbirine bağlayan düğümün arkasından dolaşıyor ve ipi sıkarak kapak ile ortalarımızı hizalıyoruz.

Son Delikten İçeri ve Düğüm

En üst ortamızın son deliğinden içeri giriyor ve ortanın içindeki ip ile düğüm atarak sabitliyoruz. Düğümden artan ipi keserek defterimizi tamamlıyoruz.

Başka Konular

Deneyim ve Sorularınız

Harikulade sonuçlarınızı görmek için sabırsızlanıyoruz. Buradan hem eserinizi bizimle paylaşabilir, tüm sorularınızı bize ulaştırabilirsiniz.

Ho Lal La! Deneyiminiz başarıyla gönderildi.
Oops! Something went wrong while submitting the form.