Baskı Süreci

Baskı Süreci 

İlk baskı :

İstediğin tasarımın üzerinde yakılı olduğu çerçeven (ya da çerçevelerin) geldi ve ilk baskını yapmaya çok yakınsın!

7 adımda süreci öğrenelim.

1. Temizlik

Serigrafi için seçtiğin ortamı kısaca temizlemek moda girmeni ve  hatalarını azaltmanı sağlar. Bir masanın üzerinde baskı yapacaksan önce bir bezle tüm tozları al.

Eski gazete sayfaları ya da pişirme kağıdı gibi bir maddeyle masanın üzerini kapla, elbet üzerine boyalar gelecek çünkü.

2. Çerçeve Teftişi

Çerçeveni dikkatle incele. Yeşil emülsiyonun kaldığı yerler boya geçirmeyecek, tasarımın şeffaf olduğu için yüzeye aynen geçecek.

Türlü türlü nedenlerden dolayı bazen yeşil bölgenin içinde ufacık noktalar olabilir, buralarda emülsiyon aşınmıştır. Baskıyı yapacağın taraftan değil de baskı yapacağın objeyle temas eden taraftan maskeleme bandıyla kapatabilirsin böyle bölgeleri.

3. Basacağın Malzemeyi Yerleştirmek

Bir tişörte baskı yapacaksan masaya yerleştirdikten sonra ellerinle kırışıklıkları düzelt. Tişörtün arasında boyanın geçmesini engelleyen bir kağıt koymayı unutma. Bez çantaya da.

4. Çerçeveyi Yerleştirmek

Çerçevende hiç boya olmadığı için yerleştirmen çok basit olacak.  Sonraki baskılarda aynı yere yapabilmen için çerçevenin köşelerinin olduğu yerlere renkli bant yapıştırabilirsin.

5. Boyayı Dökmek

Tasarımının eni genişliğinde bir boya çizgisi dök çerçevenin üzerine. Boyan bittiğinde daha çok dökmen çok basit, fazla boya döktüğünde onları geri koymak daha zor.

Elin alışana kadar temkinli yaklaşmak en iyisi.

6. Ragle'yle boyayı yaymak

Çerçeveyi hafifçe alt kısmından kaldır ve raglenle boyayı hafif bir basınç uygulayarak tasarımına yay. Baskıya başlamadan boyanın emilmesi fevkalade sonuçlara ulaşmana yardımcı olacaktır.

Dikkat et ki çerçevenin üst sınırları hareket etmesin, ya da çerçeven kaymasın.

7. Ragle'yle Baskı

Eğer çerçeveni tutan bir arkadaşın varsa iki elinle, tek başınaysan tek elinle bolca basınç uygulayarak, 45 derecelik bir açıyla ragleni tasarımın bir ucundan diğerine kaydır.

Boyaların alta geçtiğini göreceksin. İlk baskında tek sefer yeter, boyaların istediğin gibi çıkması için birkaç baskı yapman gerekecek.

Yarattıklarını kutlamadan önce tekrar 1. adıma dönüyoruz, temizlik! Önce hızlı çerçeveni temizliyorsun, sonra ragleni.

Çamaşır makinesinde yıkanacak tekstillere baskı yaptıysan boyalar kuruyunca ütünü de yaptın mı ho lal la!

Evde Üretim İçin Tasarlandı

Bitti Gitti Serigrafi serisi 2019 Alman Tasarım ödülüne layık görüldü. Tamamen doğal malzemelerle, evde kullanıma uygun çerçeve ve boya seçenekleriyle, tasarımlarını hayata geçirmek isteyen insanlar için tasarlandı.

Ürünü İncele
Baskı Süreci

Bitti Gitti Mesaj Kutusu

Teşekkürler! Mesajınız başarıyla iletildi. En yakın zamanda bir Bitti Gitti'li size dönüş yapıyor olucak.
Oops! Something went wrong while submitting the form
Diğer Bölümler

Baskı Süreci

Sabitle, boyanı koy, ragleyi çek ve işlem tamam!

Bitti Gitti'den başka seçkiler

WhatsApp iletişim hattı

Keyifli TasarımlarSerüvenlerEvde ÜretimKurumsal Çözümlerİletişim