Tasarımı Hazırlayalım

Serigrafi baskı yapmak istediğimiz deseni belirlerken göz önünde bulundurmamız gereken birkaç kriter var;

• Her bir renk için ayrı bir kalıp gerekli

Evet bu biraz kulağa üzücü haber gibi gelebilir, ama serigrafinin sunduğu onca kolaylık, kaliteli baskı ve detay şovunu düşününce hak vereceğiniz bir engel. Bunu bir engel olarak düşünmektense oyunun yeni bir kuralı gibi görüp nasıl lehimize kullanabileceğimize odaklanmak çok daha faydalı. Bu sadece tek renkli çalışmalıyız demek anlamına gelmiyor, sadece her rengin gerçekten eserimize olmazsa olmaz bir katkı sağladığından emin olmamızı gerektiriyor.

Yine de başlangıç için tek renkli bir çalışmayı, pek çok yüzeye ve renkte basarak başlamak en iyisi. Daha sonrasında yine tek renkli tasarladığın bir kalıba tek seferde pek çok farklı renk katarak renk şöleni baskılar da yapabilirsin.

Tek kalıba çok renk koyup tek seferde baskı sonucu şölen.
Bu da tek renkli bir kalıp. Ancak tasarım hem half-tone tekniğiyle gölgelendirilmiş, hem de baskı sırasında çoklu renk çerçeve üzerine serpilmiş. /Erbil Sivaslıoğlu
İğne Deliği Kameralı Serigrafi Tişört
Tek renkli, detaylı serigrafi baskı

•Detayları korumak için vektörel çalışmalar

Serigrafi çerçevesi pozlanırken, gölge oluşturması için bir asetat kağıda tasarımınızın çıktısı alınır. Bu çıktıda ne kadar detay olursa, çerçevenizde de o kadar detay oluşacaktır. Bu yüzden tasarımınızın son halinin vektörel bir formatta olması büyük avantaj sağlar. Bir kağıda siyah bir kalemle çizdiğiniz bir tasarım bile olsa bunu bilgisayar ortamında vektör haline getirmek ve sonrasında çıktısını almak baskı sonucunda istediğiniz detayların çıkacağından emin olmanızı sağlar.

Vektörel çalışmalar için Illustrator veya web tabanlı, ücretsiz kullanabileceğin Gravit gibi bir program kullanabilirsin. Eğer bir çizim yapmaktansa bir fotoğrafını tek renk olup, gölgelerini koruyarak basman için half-tone tekniğini uygulayabileceğin fotoğraf düzenleme programı kullanabilirsin (Photoshop veya  web tabanlı Halftone Image Generator).

Baskı yapmak istediğin görseli hey@bittigitti.com.tr ye atarak destek de alabilirsin.

Tasarımını hazırladın ve nasıl bir yüzeye baskı yapacağını biliyorsan, haydi boya seçimine geçelim.

Daha Fazlası Serüven'de!

Bilgisayar ortamında tasarımlarınızı vektörel formata dönüştürmek, serigrafi baskıya uygun tasarımlar oluşturmak için pek çok konuyu barındıran Serigrafi Serüveni birebir.

Ürünü İncele
Tasarımı Hazırlayalım

Bitti Gitti Mesaj Kutusu

Teşekkürler! Mesajınız başarıyla iletildi. En yakın zamanda bir Bitti Gitti'li size dönüş yapıyor olucak.
Oops! Something went wrong while submitting the form
Diğer Bölümler

Tasarımı Hazırlayalım

Düşünceden serigrafi çerçevesine geçiş süreci.

Bitti Gitti'den başka seçkiler

WhatsApp iletişim hattı

Keyifli TasarımlarSerüvenlerEvde ÜretimKurumsal Çözümlerİletişim