Boya Seçimi ve Özellikleri

Serigrafide kullanılan boyalar iki ana gruba ayrılıyor : Su bazlı boyalar ve Plastisol (PVC bazlı) boyalar.  Plastisol boyalarda ise pigmentlerin çözücüsü yok, boyanın kendisi PVC'den, yani çok esnek bir plastikten oluşuyor. Ondan dolayı süreç biraz daha karışık : Baskını yaptıktan sonra 160 derece sıcaklıklarda sabitlemen gerek. İki boya çeşidinin de farklı avantajları var.

Plastisol Boyalar

Plastisol sadece tekstilde kullanılabiliyor, daha ucuz ve güçlü olmasından dolayı büyük fabrikalar tarafından tercih ediliyor. Sabitlenmesi için baskı sonrası kurutma /fırınlama işlemi gerektiriyor. Bunun bir avantajı baskı sırasında çerçeve üzerindeki boyanın kuruma ihtimalinin olmaması. Dilerseniz baskı sürecini olduğu gibi bırakıp, ertesi gün bile kaldığınız yerden çerçeveyi yıkamadan devam edebilirsiniz. Plastisol boyalar kuruduklarında su bazlı boyaların aksine sertleşir ve kumaş üzerinde bir tabaka oluşturur. Bu baskı yapılan yüzeyin tuşeli olmasına sebep olur ve desen el ile hissedilebilir.

Plastisol boyaları temizlemek içinse özel çözücü kimyasallar gerek. Onları kullanırken eldiven ve maske kullanımı önemli.

Su Bazlı Boyalar

Su bazlı boyalarda renk pigmentleri suyun içinde erimiş durumda. Baskını yaptığında pigmentler yüzeyde emiliyorken su buharlaşıyor ve baskın bitmiş oluyor. 

Su bazlı boyalar hem bolca farklı yüzeyde uygulanabiliyor, hem de baskıların daha güzel emiliyor. 

Elinle üstünden geçtiğinde hissetmiyorsun bile (tuşesiz baskı). 

Boya'yı Temizlemek Su bazlı boyayı temizlemek çok basit. Tek ihtiyacın olan orta basınç su fışkırtan bir alet, mesela duş başlığı ya da fıs fıs. Bir elinde sünger bir elinde su, baskın hemen bittikten sonra temizliğe başladın mı bir bakmışın çerçeven taptaze olmuş! 

Su Bazlı boyaların bir başka süper özelliği de karışabiliyor olmaları. Bu sayede kendi renklerini sonsuz kombinasyonlarda oluşturabilirsin! Mesela kırmızı ve sarı boyayı karıştırarak turuncu elde edebilirsin  Yeşil ve sarıyla da mor vs.. Bazen de bir rengi açman ya da koyultman gerekebilir. O zaman da azar azar beyaz ya da siyah boyayla istediğin renge ulaşana kadar deneyler yapabilirsin

Sipariş üzerine özel renk üretimi / Bitti Gitti

 Su bazlı boya havayla temas ettiği her saniye içindeki su buharlaşıyor. Ondan çerçevendeki ipeğin boyayla tıkanmaması için baskını bitirdikten hemen sonra temizliği yapman süper bir alışkanlık. 

Kumaş Boyaları

Su bazlı boyaların alt grubu olan kumaş boyaları su bazlı boyaların tüm özelliklerini taşımakla beraber her türlü kumaşa çok iyi emilim sağlar. Baskı sonrası 5-10dk içerisinde oda sıcaklığında kurur, ardından 30sn-1dk kadar orta ısıda bir ütü ile sabitlenir. Baskıda yıkama ile herhangi bir çatlama veya yıpranma olmaz. Kumaşın üzerine tabaka olarak değil, direk ipekleri boyayarak transfer olduğundan kumaş ile beraber doğal bir şekilde eskir.

Tişört, çanta, yastık, deri, keçe gibi pek çok yüzeye ve objeye uygulanabilir.

Alışveriş Zamanı bölümünde seçkimizi görebilirsin.

Akrilik Boyalar

Yine su bazlı olup, kumaş boyasına göre daha uygun fiyatlı olan bir boya türüdür. Kağıt, ahşap, metal gibi yüzeylerde süper sonuç verir. Hava ile sabitlenir, ütüleme işlemine gerek yoktur. Kumaş üzerine uygulamak için çok iyi değildir, kolay yıpranır, çatlama yapabilir ve boya kumaş üzerinde ele gelir(yüksek tuşeli).

Özel Boyalar

Serigrafi baskının bir başka güzelliği zengin boya alternatifleri olması. Bakır, altın görünümlü baskılar. Geceleri parlayan boyalar, sadece güneş ışığında beliren boyalar, belirli bir sıcaklıkta beliren boyalar serigrafi tekniği ile istenen yüzeye uygulanabilir.

Doğal Kumaş Boyaları

Serigrafi için en verimli ve kokusuz doğal kumaş boyaları. Su bazlı olduğu için rahatlıkla ev ortamında, çocuklarla birlikte kullanılabilir. Ütü ile sabitlenir, pek çok yüzeye uygulanabilir.

Ürünü İncele
Boya Seçimi ve Özellikleri

Bitti Gitti Mesaj Kutusu

Teşekkürler! Mesajınız başarıyla iletildi. En yakın zamanda bir Bitti Gitti'li size dönüş yapıyor olucak.
Oops! Something went wrong while submitting the form
Diğer Bölümler

Boya Seçimi ve Özellikleri

Basılan yüzeye göre en uygun boyayı seçmek belki de en önemli adım!

Bitti Gitti'den başka seçkiler

WhatsApp iletişim hattı

Keyifli TasarımlarSerüvenlerEvde ÜretimKurumsal Çözümlerİletişim