Bitti Gitti Logo nav

Mavi Baskı Tekniği

Güneş ışığıyla mavileşen harika bir karışım! İster kağıda, ister kumaşa uygulayıp eşi benzeri görülmemiş Mavi/Beyaz eserler oluşturabilirsiniz.

1800'lü yıllarda ilk olarak mimar ve mühendislerin büyük planlarını kopyalamak için geliştirildi. Günümüze kadar pek çok sanatçı tarafından da benzersiz eserler için kullanılan bir teknik.

Mavi Baskıyı evde hemen deneyimlemeye başlamak için gerekli tüm malzemeler ve eğitici modüller Bitti Gitti'de!

Nasıl Çalışır?

1. Karışımı hazırla.
2. Sünger uçlu fırça ile kağıda sür.
3. Loş ortamda kurumaya bırak.
4. Baskısını almak istediğin objeyle güneşe çık
5. Koyu mavi tonunu görünce su ile yıka
İşte bu kadar!

Neler Yapılır?

mavi baskı - deneyimler
Gündelik objelerin gölgelerinden özgün eserler oluşturabilirsin.
Mavi baskılı kartvizit
Bilgisayar ortamında hazırladığın fotoğraflı kartvizitlerini basabilirsin.
mavi baskılı defter
En sevdiğin fotoğrafları Mavi/Beyaz baskılayıp defter kapağı yapabilirsin.
mavi baskı deneyimleyenler
mavi baskı atölyesi

Keyifli Baskılar

Arkadaşlarınla güneşin tadını çıkartmak için harikulade bir sebep daha; Güneş ile Baskı Şöleni. Tek bir kit ile bile 6 kişiye kadar 2 şer denemeli fevkalade eserler çıkartabilirsiniz. Hem de sadece etrafta bulduğunuz yapraklar ve bir şişe su ile!

Keyifli tavsiyeler ve uygulamalı anlatımlar kit içinde şifrenle Bitti Gitti Platformda!.

mavi baskı örnek çalışmalarMavi Baskı tarihçe - Bitti GittiAlışveriş rehberi - Mavi baskı
mavi baskı kiti

Mavi Baskı Kiti Siparişi

içindekiler

• 12 Adet dokulu Mavi Baskı'lık kağıt
• 25 ml'şer Kimyasal 1 ve 2
• Sünger uçlu fırça
• Bitti Gitti Platform'a erişim

Sipariş Ver
1

Daha Net Pozlamalar için
Mavi Baskı Pozlama Ünitesi birebir

Fotoğraf ve dijital tasarımlarınızı mavi baskı tekniğiyle harikulade eserlere dönüştürmek için tasarlanan pozlama ünitesiyle her defasında net sonuçlar alabilirsiniz.

2

Emülsiyonlu Yüzey Yukarı Bakıyor

Eşit oranda karıştırdığınız mavi baskı kimyasallarını kağıda sürüyoruz. Karanlık bir ortamda kurumaya bırakıyoruz. Pozlama ünitesine yerleştirirken emülsiyonlu yüzeyin yukarı baktığından emin oluyoruz.

3

Asetatı Yerleştiriyoruz

Uygulamak istediğimiz tasarımın basılı olduğu asetatı baskı yönü emülsiyonlu kağıtla temas edecek şekilde yerleştiriyoruz.

4

Cam ile Mükemmel Temas

Tasarımlarımızın net çıkması için cam panel ile asetatın mavi baskı emülsiyonu sürdüğümüz kağıda en iyi şekilde temas etmesini sağlıyoruz.

Pozlama yaptığımız zamandaki güneş ışınlarının yoğunluğuna göre 3-8 dakika pozluyoruz.

5

3-8 Dakikada Hazır

Güneş ışınlarının yoğunluğuna göre değişmekle birlikte, emülsiyon renginin koyu maviye dönüştüğünü gördüğünüzde pozlama sürecini tamamlayabilirsiniz. Bunun için camı kaldırıp, pozlanmış mavi baskılı kağıdınızı yıkamak için musluk bulunan bir ortama götürmeniz yeterli.

6

Su ile Durulayalım

Su ile duruladığımızda güneş gören yerler mavi olarak kalırken, asetattaki siyah bölgelerin altında kalan kısımlar tekrar beyaz sayfaya dönüşüyor.

Yıkama adımında sarı emülsiyonun hiç kalmadığından emin olana kadar akan su altında yıkamaya devam etmek daha sonra eserinizin renginin koyulaşmasını engelleyecektir.

Mavi baskılarınızı kurumaya astıktan birkaç saat sonra maviliğinin canlandığını görebilirsiniz. Eğer bu süreci hızlandırmak istiyorsanız bir kaba bir kapak oksijenli su karıştırmanız yeterli. Bu sayede aynı sonucu saniyeler içinde alabilirsiniz.

7

Pozlama Süresi Değerlendirmesi

Her defasında en iyi zamanlamayı tutturmak için benzer ışık ortamlarında 30 saniye aralıklarla eserinizin üstünü şeritler halinde kapatarak tek bir kağıtta farklı pozlama sürelerini test edebilirsiniz. Su ile yıkadığınızda farklı pozlama sürelerine göre mavi beyazlık oranını en çok beğendiğiniz süre aralığında tutarak yeni bir kağıt pozlayabilirsiniz.

Keyifli Üretimler!

Mavi Baskı tekniğini keşfettiğimiz günden beri hala beklenmedik sonuçlarla özgün eserler oluşturmaya devam ediyoruz.

Mavi Baskı tekniği kişiye özel defter kapakları, ahşap bardak altlıkları, kartvizit ve davetiyeler gibi pek çok farklı yüzeye uygulanabiliyor. Sizin de neler yaptığınızı çok merak ediyoruz, bizimle paylaşmak istediğiniz eserlerini hey@bittigitti.com.tr ye atarsanız çok memnun oluruz.

Mavi Baskı Pozlama Ünitesi

Mavi Baskı Kiti

Mavi Baskı Kimyasalları