Güneş ile eserler üretmenin en Mavi yolu!

Dilerseniz fotoğraflardan, dilerseniz üzerine koyduğunuz objelerin gölgelerinden Mavi-Beyaz eserler üretmek için ilham verici bir teknik.

Mavi Baskı deneyimi

Mavi Baskı / Cyanotype: Sadece güneş ışığı kullanarak, mavi-beyaz eserler oluşturabileceğiniz harikulade bir teknik.

Gölgeleri Esere Dönüştürün

Mavi Baskı ile onlarca farklı yaklaşımla eserler üretebilirsiniz.

Dilediğiniz objeyi mavi baskı karışımını sürdüğünüz yüzeyin üzerine koyup, güneşli ortamda 3-5 dk bekletmeniz yeterli.

Su ile yıkadığınızda mavi-beyaz harikulade bir eser ile karşılaşıyorsunuz.

Mavi Baskı deneyimi
Golgeler ile eserler
Tamamlandı!

Gölgeler ile Eserler

Kağıt üzerine koyduğumuz objelerin gölgeleri ile özgün desenler.

mavi baski eserler

Objeyi Yerleştirme

Gölgesini basmak istediğimiz objeleri kağıdın kimyasallı yüzeyi üzerine yerleştiriyoruz.
mavi baski sureci

Pozlama Gözlemleme

Güneş ışınları ile kağıdın ışık gören yerleri koyu mavi olana kadar bekliyoruz.
cicekten mavi baski nasil yapilir

Su ile Durulama

Objeleri kaldırıp, kağıdı bol su ile yıkıyoruz. Işık görmeyen yerlerdeki kimyasallar tamamen yıkanana kadar devam ediyoruz.

Uygulama Tavsiyeleri

• Bitkilerin daha net gölgelerini almak için ince bir cam tabakası ile kağıda temasını arttırabilirsiniz.

• Bulunduğunuz ortamdaki en fazla güneş alan köşede pozlamayı yaparak süreyi kısaltabilirsiniz.

• Tüm kağıdı tek seferde pozlama denemesi için kullanmak yerine minik kağıt parçalarına kimyasal karışım sürüp, güneş altında bekleterek en uygun süreyi test ederek bulabilirsiniz.

• Bol güneşli yaz aylarında 1-3dk pozlama yeterliyken, kışın bu süreler 15 dakikaya kadar uzayabilmektedir. Tüm süreç güneş ışınlarındaki UV değeriyle orantılı olduğundan, canlı mavi tonları elde etmek için pozlama süresini ufak denemelerle bulabilirsiniz.

• Su ile durulama adımından sonra bir kapta su ile birkaç damla oksijenli suyu karıştırarak eserinizin daha canlı mavi tonuna hızlıca kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Bu adımı yapmasanız da, birkaç gün içerisinde mavi baskı eseriniz doğal yollarla bir ton canlı maviye dönüşecektir. Oksijenli su sadece bu etkiyi daha hızlı belirmesini sağlamaktadır.

mavi baski pozlama unitesi kullanimi
Tamamlandı!

Fotoğraf ile Eserler

Dijital ortamda hazırladığımız fotoğraflardan benzersiz baskılar.

fotografin negatifini almak

Negatifini Hazırlayalım

Pozlamak istediğimiz fotoğrafın siyah beyazını ve tam tersini oluşturuyoruz.
Mavi baski pozlama sureci

Asetat ile Pozlama

Asetat üzerine çıktısını aldığımız görseli, kimyasallı yüzeyin üzerine gelecek şekilde yerleştirip pozluyoruz.
cyanotype su ile yikama

Su ile Durulama

Güneş ışığı gören yerler koyu mavi tonuna ulaştığında asetatı kaldırıp, kağıdı bol su ile yıkıyoruz.

Uygulama Tavsiyeleri

• Fotoğraflarınızın tersini almak için ek bir uygulama olmadan Online Image Editor gibi internet üzerinden erişebileceğiniz ücretsiz platformları da kullanabilirsiniz. Fotoğrafınızı yükledikten sonra, renklerini Grayscale'e dönüştürdükten sonra, Invert renk ayarını seçmeniz yeterli.

• Fotoğraflarınızdaki detayların daha net çıkması için Pozlama Ünitesi birebir. Kendiniz de benzer bir çözüm bulmak isterseniz, alt yüzeyi süngerli, üstüne cam koyabileceğiniz bir yüzey hazırlayabilirsiniz. Kağıt ile asetatın en iyi şekilde temas etmesi, fotoğraftaki tüm detayların mavi baskının doğal etkisi ile kağıda aktarılmasını sağlıyor.

• Asetat kağıt yerine yazıcınızla uyumlu transparan herhangi bir kağıt da kullanabilirsiniz. Ozalitçilerden de şeffaf kağıt üzerine baskı şeklinde isteyerek fotoğraflarınızı pozlamaya hazır asetatlarda temin edebilirsiniz.

• Röntgen görüntüleri benzer bir kağıda basıldığından mavi baskılarda oldukça etkileyici sonuçlar vermektedir. Işığı bazı bölgelerinde geçirip, bazı bölgelerinde geçirmeyen her türlü kağıdı mavi baskı ile esere dönüştürmek için kullanabilirsiniz.

Sizden Gelenler

mavi beyaz sanat eseri kendin yapmavi baski ornek esercyanotype ornek baski

İlgili Ürünler

Evinizden harika eserler üretin.

Mavi Baskı ile banyonuzu atölyeye çevirebilir, özgün eserler üretebilirsiniz.

Kit Siparişi
evde mavi baski eser uretimi

Yorumlar

Sokağa çıkma kısıtlamalarına alışmaya başladığımız bu günlerde evden üretim yapmak için harika bir uğraş. Karlı günde hava kapalı da olsa, güneş ışınları bolca yansıyor. Bu sayede kapalı havada dahi 8 dakikada canlı mavi tonları yakaladık. Kit ile gelen kağıtları beğendim, su ile yıkamaya oldukça dayanıklı ve kuruyunca da bükülmüyor.

Kartvizite değer veren biri olarak her zaman kaliteli kartvizitler tercih etmiştim. Bu kitle ilk defa hem kendi kartvizitimi bastım hem de keyif aldım. Harika bir deneyimdi!

I am so glad to get this kit! Never thought I would be making original prints of my loved one's photos and even turning them into notebooks! Materials in the kit are enough to create 10 notebooks. Also, video and step by step guidelines are really helpful to get the most out of the kit. Definitely, recommend to anyone who likes to create unique photographs.

Cyanotype ı Almanya'da katıldığım fotoğrafçılık programında deneyimlemiştim. Türkiye'ye döndüğümde acaba kimyasalları bulabilir miyim derken bu kiti keşfettim. Yapraklar ile harika eserler yapılıyor.

Alternatif baskı teknikleri dersimde mavi baskı konulu ödev yapmaya karar verdiğimde, hemen internette baktım ve Bitti Gitti'yi buldum. Tüm malzemeleri ayrı ayrı almakla uğraşmak yerine, onlar benim için toparlamışlar bile. :) Ambalajın tasarımından süreci gösteren video ve hızlı geri dönüşlü iletişimleri sayesinde tek bir gün içinde ders ödevimi yaptım ve A aldım!! Artık tüm doğum günü hediyelerini satın almak yerine sevdiğim fotoğrafları mavi baskılı kartpostallar olarak veriyorum, içimden gelen görüntüler yapmak çok eğlenceli ödeviniz olmasa bölümünüzle alakasız olsa bile tavsiye ederim herkese :)

Birkaç yıldır çalıştığım işten memnun olsamda yaratıcılığımı yeterince geliştirmiyorum diye üzülürken iş yerinden bir arkadaşım Bitti Gitti'yi tavsiye etti. Kendisi Defter Kiti almış fakat benim dikişle pek aram yok, mavi baskıyı denemeye karar verdim. İyiki de vermişim! Zarfın içini açıp malzemeleri gördüğümde ilk başta korkuya kapılsamda, Bitti Gitti videolarıyla ilk baskılarıımı aynı gün yaptım ve şu anda odamın duvarında gördükçe kendimi çok iyi hissediyorum :) Bir gün içinde öğrenebileceğiniz bir hobi için kesinlikle tavsiye ederim, teşekkürler Bitti Gitti!

Mavi Baskı Kiti

Mavi beyaz kalıcı eserler üretmek için gerekli ekipmanlar ve teknikler tek bir zarfta.

Sipariş Sayfası