Ho Lalla! Mavi Baskı Kitiniz Olduğuna Göre Hemen Başlayabiliriz.

Baktığınız yeri güzelleştiren, yekpare el yapımı Ahşap Çiçek Dürbünü.

Harikulade Görseller

Mavi Baskı Nedir?

1800'lü yıllarda mimar ve mühendislerin planlarını kopyalayabilmek için geliştirilmiş, ışık ile sabitlenen özel bir karışım yardımıyla baskı tekniğidir.

Günümüzde harikulade mavi beyaz tonlarını yeni eserler yaratmakta kullanabilmek için bu kiti oluşturduk.

Neler Yapabilirim?

Mavi Baskı ile yapabileceğin 3 temel baskı tipi var. Obje ile direk baskı, sadece kimyasal ile baskı ve asetat üzerinden foto baskısı. Gelin bu 3 alanı biraz daha derinlemesine inceleyelim;

Obje ile Baskı

Kimyasal karışım ile yüzeyi kaplanmış ve kurutulmuş kağıdın üzerine baskısını almak istediğimiz obje veya objeleri üzerine koyup güneş altında bekleyerek kağıtta desen oluşturulur. Yaprak gibi ışığı farklı oranlarda geçiren, veya parfüm şişesi gibi içinden geçen ışığı farklı açılarda yansıtan objeler harikulade sonuçlar verir.

Kimyasal ile Baskı

Kimyasal 1 ve 2 den eşit oranlarda minik bir kapta karıştırıyoruz. Bu karışımı kağıda fırça yardımıyla oluşturmak istediğimiz desen şeklinde sürüyoruz. Güneş ile pozladığımızda sadece bu bölgelerin mavileştiğini göreceksiniz. Dilerseniz karışımı kağıda sürme işlemini direk güneş altında da yapabilirsiniz. Bu sayede sen karışımı sürdükten hemen sonra yavaş yavaş mavileşip, kağıt üzerinde sabitlenmesini izleyebilirsin. Mavinin farklı tonlarını yakalamak için beklemek yeterli.

En az güneş aldığında açık mavi, en uzun BEKLEDİĞİNDE ise koyu LACİVERTE kadar yüzlerce farklı MAVİNİN tonunu bu ŞEKİLDE YAKALAYABİLİRSİNİZ.

Asetat ile Fotoğraf Baskısı

Kağıt üzerine düşen ışığı en detaylı şekilde kontrol etme yöntemi asetata baskı ile yakalanıyor. Baskı yapmak istediğimiz fotoğrafı bir fotoğraf düzenleme programıyla açıyor, siyah beyaza çeviriyor ve tersini alıyoruz. Bu sayede siyah yerler beyaz, beyaz yerler siyah olarak gözüküyor ve mavi baskı sürecinde en süper sonucu veriyor.

 

Fotoğraf baskısı yaparken, kimyasal karışımlı kağıdın karışımlı yüzeyine asetatın mürekkepli yüzü birbirine tam değecek şekilde yapıştırmalıyız. Burada bir cam yardımıyla üzerine baskı da uygulayabilirsiniz. Asetatı sabitlemek için kenarlarından masaya veya mavi baskı alacağın kağıda bantlamak da bir başka kolay yöntem.

Nasıl Yapılır?

Birkaç kolay adımda ilk denemende bile çok başarılı baskılar alabilirsiniz. İşte tüm süreç şöyle;

Kimyasalları Hazırlayalım

Mavi Baskı yapmak için gerekli olan karışımı hazırlamak çok kolay. Kimyasal 1 ve Kimyasal 2 den eşit oranda bir kapta 10 saniye kadar karıştırmak yeterli. Burada kimyasalların kapaklarını ölçü olarak kullanabilirsiniz.

Kullanacağınız kadar karışım yapmak çok önemli. Kimyasal 1 ve 2 ayrı ayrı aylarca dayanırken, karıştıklarında sadece 2 gün ömürleri oluyor.

Bu yüzden tüm şişeleri bir anda karıştırmak yerine yarımşar kapak gibi bir oranda karıştırıp, yine gerektikçe yeni mini karışımlar yaparak kimyasallarınızı en verimli şekilde kullanabilirsiniz.

Kağıda Sürelim

Evet karışımımız hazır. Şimdi mavi baskı etkisinin oluşmasını istediğimiz bölgelere fırça yardımıyla loş ışıklı bir ortamda karışımı sünger yardımıyla eşit bir şekilde sürelim. Açık sarı gibi bir renkte sürdüğünüz yerleri görebilirsiniz. Bu işlemi güneş ışığından olabildiğince uzak bir ortamda yapmalısınız. Eğer kimyasalı sürerken açık sarıdan yeşile dönüşüm görüyorsanız etraf hala çok aydınlık demektir.

Kağıda sürme işlemi tamamlanınca, yine loş bir ortamda 5 dk kadar kurumaya bırakılır. Bu sayede mavi baskı kimyasalı kağıda iyice tutunmuş olur.  Bu adımda dilerseniz kağıt yerine düz bir ahşap yüzey veya kumaş parçası kullanabilirsiniz. Kimyasal karışımın yüzeyinde kuruyacağı ve su ile yıkanabilen neredeyse tüm yüzeylerde deneysel çalışmalar yapabilirsiniz.

Pozlama Süreci

Kağıdımız ve baskı almak istediğimiz asetat/objemiz hazır. Bol güneş alan bir yere çıkıyoruz, karışımlı yüzey güneşe bakacak şekilde yerleştiriyoruz. Üzerine asetata aldığımız çıktı veya gölgesini almak istediğimiz objeleri yerleştiriyoruz. Ve izlemeye koyuluyoruz.

Açık sarı karışım, 1 dk kadar bir sürede gittikçe koyulaşan bir mavi tonunu alıyor. Bulunduğunuz yerdeki güneş oranına ve geliş açısına göre pozlama süresi değişkenlik gösterebilir. Çok güneşli bir havada 1 dakika, akşam üstü eh güneşli bir havada 16 dakikaya kadar pozlama süresi değişebilir. En iyi süreyi deneme ve gözlem ile belirleyebilirsiniz. Minik bir parça kağıda kimyasal karışımdan sürüp onunla test baskısı da alabilirsiniz. 1,5 dk minik kağıt parçasını güneş altında bekletip, sonrasında suya tutuyoruz. Eğer mavi tonunu beğendiysek aynı sürede gerçek baskımızı pozlayabiliriz. Eğer tüm kimyasal hemen suda çıktıysa 2,5 dk beklemeyi deneyebiliriz. Eğer kop koyu mavi oldu ve neredeyse rengi hiç açılmadıysa 45 saniye beklemeyi deneyebiliriz. Bir kere doğru zamanlamayı bulunca, daha sonra benzer hava koşullardaki tahminleriniz iyileşecektir!

Banyo Süreci

Yeteri kadar güneş altında bekledik ve kağıdın üzerinde açık yeşilden koyu maviye kadar pek çok tonda desenimiz belli oldu. Şimdi banyo zamanı! Hemen bir musluk altında kağıdımızı bolca suyla yıkıyoruz. Açık sarı gibi pozlanmamış karışımlı kısımları bembeyaz sayfa gözükene kadar suda tutuyoruz. Evet işte ilk baskını yaptın!

Eğer fotoğrafın çok koyu geliyorsa daha kısa, çok açık mavi olduysa daha uzun pozlayarak tekrar deneyebilirsin. Kullandığın kağıtların arka yüzlerine de tekrar karışım sürüp yeni eserler pozlayabilirsiniz. Su ile banyo yaptığında 1 gün sonrasında mavi tonlarının canlandığını farkedeceksin. Eğer bu 1 günlük beklemeyi 10 saniyeye indirmek ve sonucu hemen görmek istersen bir kap suya 5ml kadar/bir kapak oksijenli su karıştırabilirsiniz. Oksijenli su, musluk suyuna göre içerisinde çok daha yüksek oranda oksijen bulundurur ve banyo sürecini bu şekilde hızlandırır.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

1

Daha Net Pozlamalar için
Mavi Baskı Pozlama Ünitesi birebir

Fotoğraf ve dijital tasarımlarınızı mavi baskı tekniğiyle harikulade eserlere dönüştürmek için tasarlanan pozlama ünitesiyle her defasında net sonuçlar alabilirsiniz.

2

Emülsiyonlu Yüzey Yukarı Bakıyor

Eşit oranda karıştırdığınız mavi baskı kimyasallarını kağıda sürüyoruz. Karanlık bir ortamda kurumaya bırakıyoruz. Pozlama ünitesine yerleştirirken emülsiyonlu yüzeyin yukarı baktığından emin oluyoruz.

3

Asetatı Yerleştiriyoruz

Uygulamak istediğimiz tasarımın basılı olduğu asetatı baskı yönü emülsiyonlu kağıtla temas edecek şekilde yerleştiriyoruz.

4

Cam ile Mükemmel Temas

Tasarımlarımızın net çıkması için cam panel ile asetatın mavi baskı emülsiyonu sürdüğümüz kağıda en iyi şekilde temas etmesini sağlıyoruz.

Pozlama yaptığımız zamandaki güneş ışınlarının yoğunluğuna göre 3-8 dakika pozluyoruz.

5

3-8 Dakikada Hazır

Güneş ışınlarının yoğunluğuna göre değişmekle birlikte, emülsiyon renginin koyu maviye dönüştüğünü gördüğünüzde pozlama sürecini tamamlayabilirsiniz. Bunun için camı kaldırıp, pozlanmış mavi baskılı kağıdınızı yıkamak için musluk bulunan bir ortama götürmeniz yeterli.

6

Su ile Durulayalım

Su ile duruladığımızda güneş gören yerler mavi olarak kalırken, asetattaki siyah bölgelerin altında kalan kısımlar tekrar beyaz sayfaya dönüşüyor.

Yıkama adımında sarı emülsiyonun hiç kalmadığından emin olana kadar akan su altında yıkamaya devam etmek daha sonra eserinizin renginin koyulaşmasını engelleyecektir.

Mavi baskılarınızı kurumaya astıktan birkaç saat sonra maviliğinin canlandığını görebilirsiniz. Eğer bu süreci hızlandırmak istiyorsanız bir kaba bir kapak oksijenli su karıştırmanız yeterli. Bu sayede aynı sonucu saniyeler içinde alabilirsiniz.

7

Pozlama Süresi Değerlendirmesi

Her defasında en iyi zamanlamayı tutturmak için benzer ışık ortamlarında 30 saniye aralıklarla eserinizin üstünü şeritler halinde kapatarak tek bir kağıtta farklı pozlama sürelerini test edebilirsiniz. Su ile yıkadığınızda farklı pozlama sürelerine göre mavi beyazlık oranını en çok beğendiğiniz süre aralığında tutarak yeni bir kağıt pozlayabilirsiniz.

Keyifli Üretimler!

Mavi Baskı tekniğini keşfettiğimiz günden beri hala beklenmedik sonuçlarla özgün eserler oluşturmaya devam ediyoruz.

Mavi Baskı tekniği kişiye özel defter kapakları, ahşap bardak altlıkları, kartvizit ve davetiyeler gibi pek çok farklı yüzeye uygulanabiliyor. Sizin de neler yaptığınızı çok merak ediyoruz, bizimle paylaşmak istediğiniz eserlerini hey@bittigitti.com.tr ye atarsanız çok memnun oluruz.

Mesajınız iletildi. En yakın zamanda fevkalade cevabınız e-posta kutunuzda!

Oops! Something went wrong while submitting the form

İlgili Ürünler