Ho Lalla! Mavi Baskı Kitin Hazır Olduğuna  Göre Hemen Başalayabiliriz.

Mavi Baskı Nedir?

1800'lü yıllarda mimar ve mühendislerin planlarını kopyalayabilmesi için geliştirilmiş, ışık ile sabitlenen özel bir karışım yardımıyla baskı tekniğidir. Günümüzde aktif kullanım alanları pek olmasa da oluşturduğu harikulade mavi beyaz tonlarını yeni eserler yaratmakta kullanabilmek için bu kiti oluşturduk.

Neler Basabilirim?

Mavi Baskı ile yapabileceğin 3 temel baskı tipi var. Obje ile direk baskı, sadece kimyasal ile baskı ve asetat üzerinden foto baskısı. Gelin bu 3 alanı biraz daha derinlemesine inceleyelim;

Obje ile Baskı

Kimyasal karışım ile yüzeyi kaplanmış ve kurutulmuş kağıdın üzerine baskısını almak istediğimiz obje veya objeleri üzerine koyup güneş altında bekleyerek kağıtda desen oluşturlur. Yaprak gibi ışığı farklı oranlarda geçiren, veya parfüm şişesi gibi içinden geçen ışığı farklı açılarda yansıtan objeler harikulade sonuçlar verir.

Kimyasal ile Baskı

Kimyasal 1 ve 2 den eşit oranlarda minik bir kapta karışıtırıyoruz. Bu karışımı kağıda fırça yardımıyla yaratmak istediğimiz desen şeklinde sürüyoruz. Sonrasında güneşe çıktığımızda sadece bu bölgelerin mavileştiğini göreceksin. Dilersen karışımı kağıda sürme işlemini direk güneş altında da yapabilirsin. Bu sayede sen karışımı sürdükten hemen sonra yavaş yavaş mavileşip, kağıt üzerinde sabitlenmesini izleyebilirsin. Mavinin farklı tonlarını yakalamak içinse beklemen yeterli. En az güneş aldığında açık mavi, en uzun beklediğindeyse koyu laciverte kadar yüzlerce farklı mavinin tonunu bu şekilde yakalayabilirsin.

Asetat ile Fotoğraf Baskısı

Kağıt üzerine düşen ışığı en detaylı şekilde kontrol etme yöntemi asetata baskı ile yakalanıyor. Baskı yapmak istediğimiz fotoğrafı bir fotoğraf düzenleme programıyla açıyor, siyah beyaza çeviriyor ve tersini alıyoruz. Bu sayede siyah yerler beyaz, beyaz yerler siyah olarak gözüküyor ve mavi baskı sürecinde en süper sonucu veriyor.

 

Fotoğraf baskısı yapıyorken, karışımlı kağıdın karışımlı yüzeyine asetatın mürekkepli yüzü birbirine tam değecek şekilde yapıştırmalıyız. Burada bir cam yardımıyla üzerine baskı da uygulayabilirsin. Asetatı sabitlemek için kenarlarından masaya veya mavi baskı alacağın kağıda bantlamak da bir başka kolay yöntem.

Nasıl Yapılır?

Birkaç kolay adımda ilk denemende bile çok başarılı baskılar alabilirsin. İşte tüm süreç şöyle;

Kimyasalları Hazırlayalım

Mavi Baskı yapmak için gerekli olan karışımı hazırlamak çok kolay. Kimyasal 1 ve Kimyasal 2 den eşit oranda bir kapta 10 saniye kadar karıştırmak yeterli. Burada kimyasalların kapaklarını ölçü olarak kullanabilirsin. Kullanacağın kadar karışım yapmak çok önemli. Kimyasal 1 ve 2 ayrı ayrı aylarca dayanıyorken, karıştıklarında sadece 2 gün ömürleri oluyor. Bu yüzden tüm şişeleri bir anda karıştırmak yerine yarımşar kapak gibi bir oranda karıştırıp, yine yetmedikçe yeni mini karışımlar yaparak en verimli şekilde kullanabilirsin.

Kağıda Sürelim

Evet karışımımız hazır. Şimdi mavi baskı etkisinin oluşmasını istediğimiz bölgelere fırça yardımıyla loş ışıklı bir ortamda karışımımızı fırça yardımıyla eşit bir şekilde sürelim. Açık sarı gibi bir renkte sürdüğünüz yerleri görebilirsiniz. Bu işlemi güneş ışığından olabildiğince uzak bir ortamda yapmalısın. Eğer kimyasalı sürüyorken açık sarıdan yeşile dönüşüm görüyorsan etraf hala çok aydınlık demektir.

Kağıda sürme işlemi tamamlanınca, yine loş bir ortamda 5dk kadar kurumaya bırakılır. Bu sayede mavi baskı kimyasalı kağıda iyice tutunmuş olur.  Bu adımda dilersen kağıt yerine düz bir ahşap yüzey veya kumaş parçası kullanabilirsin.

Pozlama Süreci

Kağıdımız ve baskı almak istediğimiz asetat/objemiz hazır. Bol güneş alan bir yere çıkıyoruz, karışımlı güzel güneşe bakacak şekilde yerleştiriyoruz. Üzerine asetata aldığımız çıktı veya gölgesini almak istediğimiz objeleri yerleştiriyoruz. Ve izlemeye koyuluyoruz.

Açık sarı karışım, 1dk kadar bir sürede gittikçe koyulaşan bir mavi tonunu alıcak. Bulunduğunuz yerdeki güneş oranına ve geliş açısına göre pozlama süresi değişkenlik gösterir. Çok güneşli bir havada 1 dakika, akşam üstü eh güneşli bir havada 6dakikaya kadar pozlama süresi değişebilir. En iyi süreyi sen belirleyebilirsin. Minik bir parça kağıda kimyasal karışımdan sürüp onunla test baskısı da alabilirsin. 1,5dk minik kağıt parçasını güneş altında beklet, sonrasında suya tut. Eğer mavi tonunu beğendiysen aynı sürede gerçek baskını alabilirsin. Eğer tüm kimyasal hemen suda çıktıysa 2,5dk beklemeyi deneyebilirsin. Eğer kop koyu mavi oldu ve neredeyse rengi hiç açılmadıysa 45saniye beklemeyi deneyebilirsin. Bir kere doğru zamanlamayı deneyimledin mi, daha sonra her türlü koşullarda tahminlerin iyileşecektir!

Banyo Süreci

Yeteri kadar güneş altında bekledik ve kağıdın üzerinde açık yeşilden koyu maviye kadar pek çok tonda desenimiz belli oldu. Şimdi banyo zamanı! Hemen bir musluk altında kağıdımızı bolca suyla yıkıyoruz. Açık sarı gibi pozlanmamış karışımlı kısımları bembeyaz sayfa gözükene kadar suda tutuyoruz. Evet işte ilk baskını yaptın! Eğer fotoğrafın çok koyu geliyorsa daha kısa, çok açık mavi olduysa daha uzun pozlayarak tekrar deneyebilirsin. Kullandığın kağıtların arka yüzlerine de tekrar karışım sürüp yeni eserler pozlayabilirsin. Su ile banyo yaptığında 1 gün sonrasında mavi tonlarının canlandığını farkedeceksin. Eğer bu 1 günlük beklemeyi 10 saniyeye indirmek ve sonucu hemen görmek istersen bir kap suya 5ml kadar/bir kapak oksijenli su karıştırabilirsin. Oksijenli su, musluk suyuna göre içerisinde çok daha yüksek oranda oksijen bulundurur ve banyo sürecini bu şekilde hızlandırır.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Mesajın iletildi. En yakın zamanda fevkalade cevabın e-posta kutunda!

Oops! Something went wrong while submitting the form