Deneysel Fotoğraf Teknikleri

İğne deliği kameralar ile her çektiğin fotoğraf kendine özgü olmasıyla yetinmeyip onu bir sonraki seviyeye taşımak isteyenlerdeysen doğru yerdesin!

Kamerasız Fotoğraflar

Karanlık odaya girerken yanına kamera yerine minik bir fener alabilirsin. Fenerin ucuna çeşitli şekillerde kestiğin kartonları yapıştırarak ışık fırçaları oluşturup dilediğin desenleri yeni bir fotoğraf kağıdına işleyebilirsin.

İşlemek diyorum çünkü fener ile bıraktığın izin hızı arttıkça açık grileşirken, yavaşladıkça koyulaşıyor. Uzaklaştıkça bulanıklaşırken, yakınlaştıkça netleşen görüntüler elde ediliyor. Işık ile boyadığımız /pozladığımız kağıdı yine 1 numaralı kimyasal karışımı, su ,  2 numaralı kimyasal karışımı ve ardından su ile tamamlıyoruz. Dilersek bu eserimizin pozitifini de alabiliriz!

Hareketli Kameralar

Uzun süreli pozlamaları avantaja çevirerek ritmik hareketlerle kamerayı oynatıp benzersiz fotoğraflar elde edebiliriz. Bir pikap, kaykay veya masa üzerinde bir havlu ile kameramız pozlama aşamasındayken tekrar eden hareketler ile geometrik desenler beliriyor.

Fotoğraf Kolajları

Negatiflerini dilediğin gibi birleştirip tek bir pozitif oluşturabilirsin. Farklı fotoğraflarından farklı kesitleri dilediğin gibi kesip birleştirerek her seferinde benzersiz fotoğraflar ortaya çıkıyor. Eğer negatifini kesmek istemiyorsan, pozitifini alırken yeni kağıt ile negatif arasına çıkmasını istemediğin kesit şeklinde bir karton kesip yerleştirerek de maskeleme işlemini gerçekleştirebilirsin.

Pozitifini aldığın fotoğrafa tekrar pozitif alma işlemi uygularsan 2. Bir negatif elde etmiş olacaksın. Bu sayede negatiflerini de çoğaltabilir ve kendi arşivini oluşturabilirsin.

Bitti Gitti Mesaj Kutusu

Teşekkürler! Mesajınız başarıyla iletildi. En yakın zamanda bir Bitti Gitti'li size dönüş yapıyor olucak.
Oops! Something went wrong while submitting the form
Diğer Bölümler

Deneysel Fotoğraf Teknikleri

Kamerasız fotoğraflardan, ışık ile boyamalara, kamerayı belirli aralıklarda döndürmekten günlerce pozlamaya kadar pek çok alternatif teknik

Bitti Gitti'den başka seçkiler

WhatsApp iletişim hattı

Keyifli TasarımlarSerüvenlerEvde ÜretimKurumsal Çözümlerİletişim