Platform
/
Fotoğraf ve Karanlık Oda Rehberi
/
İç Mekanlarda Fotoğraf Çekimi

İç Mekanlarda Fotoğraf Çekimi

Güneş ışığının daha az olduğu iç mekanlarda iğne deliği kameralar ile en iyi sonuçlar almak için tavsiyeler

Devamı
Ahşap Çiçek Dürbünü

Güneşli bir havadaysanız perdeleri açmak ve ışığın içeriyi doldurmasını sağlamak harika bir başlangıç olur. Fotoğrafınızdaki ana objeyi yansıtıcı bir yüzey ile ek olarak da aydınlatabilirsiniz. Bunun için alüminyum folyo, beyaz kağıt veya herhangi parlak ve düz bir yüzey kullanabilirsiniz.

Akşam fotoğrafları için ne kadar UV değeri yüksek ışığımız varsa pozlama süresi o kadar kısalacaktır. Ancak her evde böyle ışıklar bulunmayabilir, bunun için uzun süreli pozlamalar için değişik yollar deneyebilirsin. Örneğin uzun süre pozluyorken sahnenden bazı objeleri belirli zaman aralıklarıyla çıkartıyor olmak. Bu sayede bazı objeler net gözüküyorken, çekimin ortasında kaldırdıkların daha silik gözükecektir.

Objelere yaklaştıkça yansıttıkları ışınların daha fazlasını kamerana odaklayabilirsin. Loş ortamlarda daha açık renkli ve yansıtıcı yüzeyler ile kompozisyonlar oluşturabilirsin.

Uzun süreli pozlamalar için masa, sandalye, kitaplık gibi düz yüzeyler kullanabileceğin gibi duvar bandı ile kameranı dilediğin yere yapıştırarak da benzersiz açılar yakalayabilirsin.

Güneş ile doğru orantılı pozlama süreleri

Güneş ışınlarının en direkt geldiği saatte iğne deliği kamera ile pozlama sürelerini çok daha hesaplanabilir kısalıkta tutabilirsiniz. Bu süreci daha da pratik hale getirmek için, fotoğrafını çekmek istediğiniz objeyi içeriye süzülen güneş ışığına denk getirebilirsiniz.

Ne kadar fazla UV değeri, o kadar kısa pozlama süreleri.
Bitti Gitti Platform
Fotoğraf ve Karanlık Oda Rehberi

Işık ile desenler oluşturmanın keyfine varmak için kamera yapımından, fotoğrafların banyo edilmesine kadar tüm süreçler

whatsapp iletişim hattı

WhatsApp iletişim hattı

Bitti GittiDükkanEvde ÜretimKurumsal Çözümlerİletişim