Platform
/
Fotoğraf ve Karanlık Oda Rehberi
/
Evde Karanlık Oda Kurulumu

Evde Karanlık Oda Kurulumu

Işık almayan her odayı karanlık odaya çevirmek için gerekli ekipmanlar

Devamı
Ahşap Çiçek Dürbünü

İğne deliği fotoğrafçılığının bir güzel yanı da film yerine fotoğraf kağıdı ile çalışabiliyor olmak. Bu sayede kırmızı ışık altında rahatlıkla kağıt değişimi ve banyo sürecini gerçekleştirebiliyoruz.

Temel Karanlık Oda Ekipmanları

Işık geçirmeyen ortamda harikala fotoğraf banyoları yapmak için sadece birkaç ekipmana ihtiyacınız var; kamera, kimyasallar, fotoğraf kağıdı ve güvenli ışık.

Karanlık oda ekipmanları

Karanlık Oda Kurulumu

Karanlık oda için tamamen ışık almayan bir ortam oluşturmamız gerekiyor. Bu kalın bir yorgan örttüğümüz masanın altı da olabilir, kapısının etrafını iyice perde ile kapladığımız banyo veya depo da. Elektrik bağlantısının olması ve suya rahat erişim avantajıyla banyo burada ilk sırayı alıyor. Ama yine de tüm bu ekipmanlarınızı bir kutu içerisine koyarak, ve kutunun üzerine kalın bir örtü örterek her yerde banyo işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Karanlik Oda Ortami

Evde karanlık oda kurmak için gerekli olan tüm ekipmanlara Ahşap Kamera Kiti, Teneke Kamera Kiti veya kendi yaptığınız kameralarla kullanmak için Geliştirici Kit ile sahip olabilirsiniz.

Fotoğraf Kimyasalları

Fotoğraf Kimyasalları Hazırlığı

Fotoğraf çekimine başlamadan önce, fotoğraf banyosu için kimyasalların su ile karıştırılması ve iki adet fotoğraf kağıdının içine konabileceği kap hazırlamak harika bir ön hazırlık.

Fotoğraf kimyasallarını 1 birim kimyasalı 9 birim su ile karıştırarak hazırlayabilirsiniz. Kullandığınız plastik kabın boyuna göre içine fotoğraf kağıdını koyduğunuzda tamamını kaplayacak kadar karışım yapmanız yeterlidir.

Hazırladığınız karışımları 2 gün boyunca kullanabilirsiniz. Su ile karıştırılmayan kimyasallar 6 ay'a kadar ışık görmeyen dolaplarda veya buzdolabında saklanabilir.

Fotoğraf Çekimine Hazırlık

Fotoğraf Kağıdı Yerleştirme

Sadece güvenli kırmızı ışığın aydınlattığı ortamda fotoğraf kağıdı paketini açıp, bir tanesini kameranın içine yerleştiriyoruz. Fotoğraf kağıdının ışığa duyarlı yönü daha kaygan ve parlak olan yüzüdür. Kamera içine yerleştirilirken ışığa duyarlı yüzünün kamera deliğine bakıyor olması gerekmektedir.

Fotograf Banyosu 1

Çekilen Fotoğrafın Geliştirilmesi

Fotoğrafı çektikten karanlık ortamda tuttuğunuz sürece dilediğiniz kadar saklayabilirsiniz. Birçok fotoğraf çekip, hepsini tek seferde banyo edebilirsiniz. Fotoğrafınızı banyo etmek için sadece kırmızı güvenli ışığın aydınlattığı ortamda 1 numaralı kimyasal karışımlı kaba koyup 1 dakika boyunca sallıyoruz. Kabı sallamamızın sebebi kimyasalın eşit bir şekilde fotoğraf kağıdı üzerinde gezindiğinden emin olmak için. Kısa sürede fotoğraf kağıdının ışık gören yerleri siyaha dönüşmeye başlayacak. Ardından kabın içinden çıkartıp akan su altında kimyasalından arındırıyoruz.

Fotograf Gelistirme

Fotoğrafın Sabitlenmesi

Eğer pozlama süremizden memnunsak fotoğraf kağıdını gün ışığına çıkartmadan önce 2 numaralı kimyasal karışımına 1 dakika kadar koyup yine düzenli bir şekilde kabı sallayarak fotoğrafın sabitlenmesini sağlıyoruz. Ardından bolca akan su altında kimyasalından arındırıp kurumaya bırakıyoruz. 2 numaralı kimyasal banyosundan sonra artık ortamın ışığını açabiliriz.

Evde fotograf baskısı

Baskı Süreci Tamamlandı

Kameranızın içinden çıkan fotoğraf kağıdı banyosu fotoğrafınızın negatifini oluşturmaktadır. Eğer pozlama süreniz ve banyo sürecinden memnun kaldıysanız tekrar ışıkları kapatıp yeni bir fotoğraf kağıdına pozitifini alabilirsiniz. Pozitif fotoğraf banyo süreci de tamamen aynı adımlardan oluşmaktadır. Bir sonraki adımda fotoğrafımızın negatifini almayı inceliyoruz.

Çıkan fotoğrafınızın pozitifinin nasıl olduğunu telefonunuzun kamerasıyla da görüntüleyebilirsiniz. Kamera ekran renklerini tersine çevirme ayarını yaptığınızda kamerada gördüğünüz görüntünün tam tersini yansıtıp otomatik olarak pozitifinin nasıl bir sonuç verdiğini gözlemleyebilirsiniz.

Ek olarak banyosunu tamamladığınız fotoğrafların kıvrılmadan kurumalarını sağlamak için birkaç mandal ve ip yardımıyla kendinize ufak bir kuruma ünitesi yapabilirsiniz.

Karanlık oda ekipmanlarınızı her kullanımdan sonra temizleyerek kutusunda saklayabilir ve banyoyu hiç kullanılmamış gibi bırakabilirsiniz.

Karanlık oda oluşturmadaki en zorlu adım olan ışık geçirmez ortam oluşturmayı atlamak için akşamları fotoğraf banyosu ve yeni fotoğraf kağıdını kameraya yerleştirmeyi de deneyebilirsiniz.

Özellikle UV değeri yüksek bir ışık ile iç mekanda fotoğraf çekimi yapıyorsanız kırmızı ışığınızı da prize takarak UV lambanız çalışmıyorken banyo ve fotoğraf kağıdı değişimini gerçekleştirip tekrar uv lambanızı açarak yeni pozlamalar yapabilirsiniz.

Bitti Gitti Platform
Fotoğraf ve Karanlık Oda Rehberi

Işık ile desenler oluşturmanın keyfine varmak için kamera yapımından, fotoğrafların banyo edilmesine kadar tüm süreçler

whatsapp iletişim hattı

WhatsApp iletişim hattı

Bitti GittiDükkanEvde ÜretimKurumsal Çözümlerİletişim