Fotoğrafın Negatifinden Pozitifini almak

Negatifinin tamamen kurumuş olduğundan ve üzerinde toz/leke bulunmadığından emin olduktan sonra karanlık odamıza girip yeni bir fotoğraf kağıdı çıkartıyoruz. Yeni fotoğraf kağıdının ışığa duyarlı yüzeyi yukarı bakar şekilde en alta koyuyoruz. Üzerine siyah desenlerin oluştuğu yüzeyin denk geleceği şekilde negatifimizi yerleştiriyoruz. Eğer imkanımız varsa bu iki kağıdın birbirine tam temas etmesi için cam plaka veya şeffaf bir pleksiglas parçasından faydalanıyoruz. Eğer yoksa bir elimizle iki tarafından bastırarak da olabildiğince temas etmesini sağlayabiliriz. Telefonumuz yardımıyla 30cm kadar yukarıdan elimizi gezindirerek 5-8sn aralığında ışık tutuyoruz. Buradaki ışık telefonunuzun flaşı değil, ana ekranının ışığı kadar olması yeterli. Eğer tamamen doğal ilerlemek istiyorsanız mum yakıp negatifin arkasında gezindirerek de pozlamanızı gerçekleştirebilirsiniz.

Pozlama süreci tamamlandıktan sonra yeni fotoğraf kağıdımızı ilk banyo sürecindeki gibi sırasıyla 1 numaralı kimyasal, su ile durulama, 2 numaralı kimyasal ve ardından su ile durulayarak tamamlıyoruz.

İlk pozitif fotoğrafımızı böylece almış olduk. Çıkan sonuç eğer bem beyazsa daha uzun süre ışık tutarak, eğer simsiyah çıkıyorsa daha az pozlayarak tekrar deneyerek doğru pozitif alma pozlama süresini kendi ışık kaynağınıza göre bulmuş olursunuz.

Bir kere doğru pozitif alma süresini keşfettikten sonra her fotoğrafınız için aynı pozlama süresini kullanabilirsiniz.

Özel etkiler oluşturmak için bu telefon veya mum ile ışık tutmanın sabit bir lambanın açılıp kapanması ile pozlanmasına göre bir avantajı daha var. Fotoğrafımızın dilediğimiz bölümlerine daha fazla ışık tutarak daha aydıklık belirmelerini, bazı bölümlerine de daha az ışık tutarak karanlık çıkmalarını sağlayabiliriz. Karanlık odayı terk etmeden filtre etkileri oluşturmak için harika bir başlangıç noktası olan pozitif alma adımı fotoğrafın orijinali olan negatifini de hiç değiştirmediğinden pek çok kez denenebilir ve birbirinden farklı pozitifler elde edilebilir.

Bitti Gitti Mesaj Kutusu

Teşekkürler! Mesajınız başarıyla iletildi. En yakın zamanda bir Bitti Gitti'li size dönüş yapıyor olucak.
Oops! Something went wrong while submitting the form
Diğer Bölümler

Fotoğrafın Negatifinden Pozitifini almak

İlk banyo sonucu oluşan fotoğrafımızın negatifinden pozitifini oluşturmak için gerekli adımlar

Bitti Gitti'den başka seçkiler

WhatsApp iletişim hattı

Keyifli TasarımlarSerüvenlerEvde ÜretimKurumsal Çözümlerİletişim