Serigrafi Baskı Nasıl Yapılır?

Kalıbımız hazır ve boyamız tazeyse hemen başlayalım!

Serigrafi yapılacak yüzey hazırlığı

Serigrafi çerçevemiz ve doğal kumaş boyamız ile pek çok farklı yüzeye baskılar alabiliriz. Su bazlı kumaş boyası hava ile kuruduğundan, baskı süresini olabildiğince kısa tutmak önem taşıyor. Tişört ve bez çanta gibi baskı yapılacak yüzeylerin baskı öncesinde hazırlanması ve baskı sonrası asılacak yerlerin belirlenmesi büyük kolaylık sağlayabilir.

Çerçeve üzerine boya eklenmesi

Tasarımınızı basmak istediğiniz renkte boyayı çerçeve üzerine kalın bir şerit halinde dökebilirsiniz. Baskı süreci sonunda artan boyayı yine raglenizle boya kabına geri dökebilirsiniz.

Kalıbınızın baskı arasında tıkanmaması için, her baskı sonrası boyayı kalıbı kaplayacak şekilde yüzeyine yayabilirsiniz.

Ragle ile Baskı

Boyanın tüm tasarımın üzerini kapladığından emin olduktan sonra ragleyi yüzeye 45 derece açı ile tutarak, aşağı doğru bastırarak kendinize doğru çekmeniz yeterli.

İlk baskılarda bu işlemi çerçeveyi oynatmadan 2-3 kere tekrarlayabilirsiniz. Boyanın eşit bir şekilde aşağı geçmesi için ragle ile olabildiğince sabit bir hızla ve eşit baskı uygulamak harika sonuçlar veriyor.

Baskı tamamlandı!

Çerçeveyi yavaşça kaldırdığınızda baskınızı kurumaya ayırabilirsiniz. Tişört gibi yıkamayı planladığınız kumaşları pamuklu ayarında ütü ile 1 dakika ütüleyerek boyanın sabitlenmesini sağlayabilirsiniz.

Aynı kalıp, farklı renkler

Aynı serigrafi kalıbı ile farklı renklerde baskılar elde edebilirsiniz.
Serigrafi çerçevenizi yıllar boyu keyifle kullanmak için her kullanım sonrası sabunlu su ile yıkayıp kurulamanız ve direkt güneşten sakınmanız yeterli olacaktır.

Sormak istediğiniz bir şey?

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form
Serigrafi Baskı Oyunu

Serigrafi Ekipmanları

Evinizde tasarımlarınızı kalıcı eserlere dönüştürmeniz için doğal ve pratik serigrafi ekipmanları.

Serigrafi Ekipmanları Seçkisi

İlgili Bağlantılar

Serigrafi Baskı EkipmanlarıÖrnek Serigrafi BaskılarıSerigrafi Soru CevapSerigrafi Tasarım Destek