Bitti Gitti Logo nav

Serigrafi Soru / Cevap

Serigrafiden ve Bitti Gitti kitlerinden kısa kısa

Serigrafi baskı kalıcı mıdır?

Bitti Gitti doğal kumaş boyaları en iyi %100 pamuklu kumaşlarda sonuç vermesiyle birlikte ipek, deri, kot, kanvas ve ahşap üzerine de rahatlıkla uygulanabilir.

Baskı yaptıktan sonra oda sıcaklığı ve nem oranına göre 15-40dk arasında hava ile kurur. Kuruyan bölgenin üzerine ütüyü orta seviye yaklaşık 1 dk tuttuktan sonra, boya tamamen sabitlenir. 

Kumaş boyası dijital baskıdaki gibi ek bir tabaka olarak değil, ipekleri boyayarak desen oluşturduğundan çatlama veya kopma gibi sorunlar hiç yaşanmaz. 

Bastığınız kumaşın kullanıldıkça pamuklanmasıyla çok az renk açılımı olur. Bu da tamamen kullanılan kumaşın dayanıklılığıyla orantılıdır. 

Tamamen doğal ve ele gelmeyen uzun süreli baskılar için Serigrafi en ideal çözümdür.

Ne gibi tasarımlar basılabilir?

Serigrafi baskı tekniğiyle her renk için ayrı bir kalıp oluşturuyoruz. Kalıp oluşturmak için oldukça yüksek çözünürlükte ve keskin detayda tasarım dosyası harika sonuçlar veriyor. Eğer tasarım sıfırdan yapılıyorsa vektörel çalışmak en ideali. Kağıda yapılan çizimlerse telefon ile PDF oluşturan ücretsiz uygulamalarla taranıp yine kalıp oluşturmada kullanılabiliyor. 

Kartvizitlerden, davetiyelere, tişörtlerden, kutulara kadar pek çok alanda aktif olarak yazılı / çizimli tasarımlarınızı renklerini dilediğiniz gibi değiştirerek basabilirsiniz.

Serigrafi kalıbı oluşturmak için tasarım dosyanızı daha rahat hazırlamanız için Tasarım Destek Hattı sayfamıza göz atabilir, sorularınızı bize oradan yöneltebilirsiniz.

Seri üretim için uygun mudur?

Serigrafi ile tek bir çerçeve ve sadece bir kavanoz boya ile yüzlerce baskı alabilirsiniz. 
Dilerseniz aynı tasarımı farklı renk boyalar koyarak çeşitlendirebilirsiniz. 
Baskıdan hemen sonra çerçeve su ile temizlendiği sürece kullanıma uygun kalacaktır. Bu sayede serigrafi çerçevenizde sabitlenmiş tasarımınızı dilediğiniz kadar eser üretmekte kullanabilirsiniz.

Eğer aynı çerçeveye farklı tasarımlar pozlamak istiyorsanız Kapsamlı Serigrafi Kiti birebir. Kalıp sökücü pasta ve ışığa duyarlı emülsiyon sayesinde kendi kalıplarınızı oluşturabilir, tek bir çerçeveyle dilediğiniz kadar tasarım baskısı yapabilirsiniz.

Tek çerçeveye birden çok tasarım olur mu?

Tabii ki de! Eğer tasarımlarının boyutunu çerçevene sığacak şekilde ayarlarsan rahatlıkla kullanabilirsin. Eğer tasarımında çok ufak bir yer farklı renkteyse o bölümü de çerçevenin bir köşesine pozlayıp ikinci rengini bu şekilde basabilirsin.

Bir kavanoz boya ile kaç tişört basarım?

250ml lik boyalarımızla tasarımınızın boyutuna göre de değişmekle beraber 30-100 adet arası tişörte baskı uygulayabilirsin.

Her baskı seansından sonra çerçevede ve raglenin üzerinde kalan boyaları tekrar kavanoza doldurarak çok daha verimli kullanabilirsin.

Daha farklı renkler de var mı?

Bitti Gitti olarak tüm boyalarımızı doğal pigmentler kullanarak kendimiz oluşturuyoruz. Su bazlı kumaş boyalarımızın hepsi birbirleriyle karıştırılıp yeni renkler elde edilebilir. Sen de temel renklerden satın alarak kendi ara renk tonlarını elde edebilirsin!

Gece parlayan veya yaldızlı baskılar yapılır mı?

Kesinlikle! Altın, gümüş veya bakır renkleri de geceleri parlayan fosforlu boyalar da serigrafi ile rahatlıkla uygulanabilir. İstediğiniz özel bir renk varsa mesaj atman yeterli, detayları hemen paylaşalım.

Siyah tişört üzerine beyaz baskı oluyor mu?

Evet, sadece biraz daha yoğun bir boya kullanıyoruz. Siparişine not olarak koyu zemin boyası istediğini eklediğinde kumaş boyanın patında gerekli düzenlemeler yapılıp gönderiliyor. Yine hem baskı, hem de ütüleme süreci tamamen aynı olup, normal kumaş boyalarımıza göre biraz daha tuşeli bir his bırakır. Yani baskı biraz daha ele gelir. Koyu zemin kumaş boyası detayları burada.

Özel boy çerçeve siparişi

Tasarımınızın boyutlarına göre özel ölçülerde çerçeve ve yine o ölçülerde ragle üretimleri de yapıyoruz. Belki çok küçük, belki de eni 1,5 metreye varan kocaman çerçevelerle baskılar yapmak istiyorsun. Bize mesaj atman yeterli!

Pozlama ünitesi çok mu gerekli?

Bu tamamen ne sıklıkla kalıp oluşturduğuna bağlı. Eğer sadece birkaç tasarımını baskılamayı planlıyorsan Güneş ile de pozlamalar yapabilir veya Pozlanmış Serigrafi Çerçevesi'ni Bitti Gitti'den sipariş edebilirsin.

Eğer aynı çerçeveye sık sık farklı tasarımlar pozlamayı planlıyorsan Pozlama Ünitesi sabit yakma süresi ve istikrarlı başarılı sonuçlarıyla serigrafi üretiminin vazgeçilmezi olacak. Günün her saati, güneşe veya hava durumuna bağlı kalmadan dakikalar içinde kalıbını hazırlamış olucaksın.

Eğer şimdilik pozlama ünitesi olmadan kalıplarını alıyorsan, Pozlama Ölçer ile o an bulunduğun yerdeki ışık oranına göre kaç dakikada en detaylı kalıbı alacağını da öğrenebilirsin.

Tüm kumaşlara uygulanabilir mi?

Su bazlı kumaş boyalarımız en iyi sonucu %100 pamuklu kumaşlarda verir. Boya ek bir tabaka olarak değil, iplikleri boyaması sonucu olduğundan uzun ömürlü olur ve ele gelmez.

Deri, keçe, kot, süet gibi pek çok tekstil ürününe de baskı yapabilirsiniz.

Sadece polyester bazlı tişörtlerden baskı yıkama sonucu çıkabiliyor.

Çocuklar için uygun mu?

Kesinlikle! Hem doğal pigmentli ve su bazlı kumaş boyaları hem de çerçeve ve ragle ile temasta herhangi bir sağlık tehlikesi yoktur. Herhangi bir rahatsız edici koku veya havalandırma gerektiren boyalar solvent (PVC) bazlı olup, Bitti Gitti'nin tüm boyaları bunun aksine su bazlı, kokusuz boyalardır.

Gözden uzak tutulması, geldiğinde su ile hemen yıkanması önerilir. Yutulması kesinlikle tavsiye edilmez.

Kalıp oluşturmak için kullanılan Işığa Duyarlı Emülsiyon ve Kalıp Sökücü Pasta kimyasal bileşenler içermekte olup çocuklardan uzak tutulmalıdır.

Rahatlıkla ailecek serigrafi baskının tadını çıkartabilirsiniz.

Sormak istediğin bir şey?

Ho Lal La! Mesajın başarıyla iletildi.
En yakın zamanda konuşmak üzere.
Oops! Something went wrong while submitting the form

Serigrafi Baskı Kiti

içindekiler

• A4 Çerçeve
• 3 renk doğal kumaş boyası
• Ragle
• Işığa duyarlı emülsiyon
• Kalıp Sökücü

Sipariş Ver