Kurumsal Çözümler
>
Vaka Çalışmaları
>
Babylon ile Barış Manço Hayatımı Değiştirdi

Babylon ile Barış Manço Hayatımı Değiştirdi

Barış Manço'nun doğum gününe özel serigrafi baskı maratonu!

Etkinliğe dair
Babylon ile Barış Manço Hayatımı Değiştirdi

Babylon

Babylon, 1999'dan beri İstanbul'un müzik ve eğlence hayatına yön veriyor.

140

Katılımcı

240

Dk.

78

Eser

“Eğer birgün ölürsem, öldüğüm günü değil, doğduğum günü hatırlayın” -Barış Manço

Biz de öyle yaptık ve çocuklara, dünya barışına ve insanları bir araya getiren fevkalade yaşantısıyla Barış Manço'nun 70. dogum gününü bu sene Bitti Gitti tarzında kutlamaya karar verdik.

2015’in son ayı Bitti Gitti tarihinin en çılgın aylarından biriydi. Kasım’da New York’taydık. The Next Web Boost konferansına Erbil konuşmacı olarak davet edilmişti, Kerem de BookSerf'ün Yazarlar ve Kütüphaneleri serisi için Alexander Kleeman röportajına.  Döndüğümüzdeyse de birkaç gün geçmeden yeni yıl siparişleri başladı. Kameralar, tişörtler, defterler; hediyeleri üreten taraf olana kadar insanların ne kadar cömert olduğunu fark etmiyorsun! 2 günlük düzenlediğimiz Hediye Yapalım atölyesinde toplam 84 hediye keyifle üretildi, 13 farklı ile hediye gönderdik.

Başımızı kaldırabildiğimizde Barış Manço’nun 2 Ocak'taki doğum gününe sadece 6 gün kalmıştı. Hemen Barış Manço’yu sevenlerin o gün ne yapacağını araştırdık ve Babylon Bomonti’de Kabus Kerim’in DJ’lik yapacağı ‘’Barış Manço Hayatımı Değiştirdi’’ etkinliği çıktı en üstte.

Babylon kurulduğundan beri Türkiye’nin en keyifle çalışan kurumlarından biri, çalıştıkları sanatçılardan iç mimarilerine, çıkardıkları yayınlardan ışık şovlarına kadar yüz binlerce insana unutulmaz anlar yaşattılar. Daha önce Babylon'la One Love Festival ve Kilyos Soundgarden’da beraber çalışmıştık, muzurlardan Kerem Güneş hemen Janset Genel’i aradı ve Bitti Gitti olarak Barış Manço sevenleri için neler yapabileceğimizi anlattı.

—1—

Janet pazarlama ekibine yönlendirdi bizi, bolca cc’li bir teklif mail’ından sonra vakit kaybetmeden telefona geçtik ve projenin detaylarında anlaştık.

Erbil kulaklıkları taktı ve hızlı iterasyonlarla birkaç saat içinde serigrafi baskıya hazır 2 renkli tasarımı çerçevelere aktarmıştı bile.

Böyle durumlarda genelde etkinliği düzenleyen kurum bütçe ayırır ve bizim üzerlerine baskı yapacağımız tişörtleri satın alır, bu sefer zaman da bütçe de yoktu anlaşılan. Ama her şeyin bir Bitti Gitti yolu olduğu gibi bunu da samimi bir yöntemle hayata geçirmeyi teklif ettik.

Katılımcılara hemen ulaşabilmek için hemen babylon.bittigitti.com.tr adresini yarattık ; içinde 2 soruluk bir form koyduk, Barış Manço’nun hangi şarkısı çaldığında keyifleneceksin, ve Barış Manço’yla ilgili hatırladığın unutulmaz bir anı.

Bu iki soruya cevap verip mail adreslerini bırakan ilk 100 kişi, konsere getirecekleri tişörtlere Erbil’in Barış Manço çizimini serigrafiyle bastırmaya hak kazanıyorlardı.

Geleneksel açıdan bakınca kendi tişörtlerini getirmeyi istememiz riskli bir karardı,

Mikrositeyi Babylon etkinlik sayfasından duyurdu, biz de Bitti Gitti’nin toplam 35,000 takipçili sosyal medya hesaplarından duyurduk, etkinliğin DJ’i Kabus Kerim’in de formu paylaşmasıyla cevaplar iyice arttı.

—2—

Etkinlik günü geldiğinde hedeflediğimiz 100 kişi formu doldurmuştu, bir de gece gelemeyeceğini söyleyenler çok olunca gündüzden de atölyemizde tişört basmak için davet ettik onları. Hatta Babylon ekibine etkinlik günü Bitti Gitti’de geçici bir gişe açıp burada bilet satışı yapmayı teklif ettik, ancak hukuk bölümünden izinleri alacak zamanımız yokmuş. Bir dahaki sefere bizi heyecanlandıran bir fikir oldu.

Ya da etkinliğin Biletix sayfasına Barış Manço tişörtü GIF’i koyup etkinliğe gelenlere tişört basılacağını anlatabilsek, o sayfaya girip bilet almaktan vazgeçenlerin oranı kesinlikle azalırdı. Buna e-ticaret dilinde ‘’abandoned check-out’’ deniyor ve kendi ürünlerimizi almaktan vazgeçenleri teşvik etmek için bolca metod deniyoruz Bitti Gitti’de.

Hedeflediğimiz sayıyı tutturmamıza rağmen içimiz huzursuzdu. Büyük bir kar fırtınası vardı ve ulaşım İstanbul’un birçok yerinde engellenmişti.

Kapıya vardığımızda bekleyen kuyruğu gördüğümüzde etkinliğin sadece dolu değil, tüm biletlerin satılmış olduğunu anladık! Karda kışta bekleyen onlarca insan vardı Barış Manço’yu dinlemek için, neyse ki karşılarındaki duvarda önceki gece yaptığımız duvar sanatına bakabiliyorlardı!

Her etkinlikte Bitti Gitti ekibinde 1 senelik üye olan Bitti Gitti Li’ler- bizim deyimimizle Muzur’lar - eşlik eder bize. Bu sefer de Özgür Yılmaz, Elif Con ve Mesut Mickey Özcan vardı. Etkinlik alanına dağıldık ve tişört getirenlerin tişörtlerini teslim aldık, bir de iletişim bilgilerini.

Hava kötü olduğu için etkinlik alanında baskı yapmadık, bahar ayları geldi mi Babylon Bomonti’nin avlusunda çok keyifli zamanlar için heyecanlıyız!

Sorularımızı cevaplayan 104 kişiden toplam 51 tişört teslim aldık, yine yüreklerimizi hoplatan bir sayı bu, internette karşılaştıkları bir ilişkiyi gerçek hayata taşıyabilen %49. Üstelik tişört getirmediğine bin pişman olanlar da vardı, bir tişört için 80 TL teklif edenler de!

Sonraki hafta içinde atölyemizde tişörtleri serigrafiyle bastık. Bir kısmını insanlar atölyeye gelip teslim aldı, bir kısmını da kargoyla adreslere gönderdik.

Tüm çılgın fikirlerimizi destekleyen Babylon ekibine de zevkle hediye ettik tişörtleri; Janset Genel, Volkan Biçer, Orçun Yol, Gül Gölge, Melis Aytaç, Oğuz Ay, Babylon’la beraber proje geliştirmeye bayılmamızı sağlayan insanlardan birkaçı.

kurumsal tişört baskı etkinliği

Kısa zaman içinde gerçekleştirdiğimiz bu projenin birçok uzun vadeli etkisinin olacağına inanıyoruz. Konserlerde tişörtlerin satılması olağan bir durum, ancak tişörtüne yerel tasarımlı serigrafi baskı yapılması bir ilk.

Bu tişörtler tohumlar gibi aynı zamanda, süper bir tişörtü bir gün bile giydiğinde onlarca insan fark edip soruyorken, serigrafi baskı sayesinde ömür boyu giyebileceğin bir tişört almış oluyorsun, ne kadar yıkasan da solmuyor.

Konser bittikten sonra bu kadar güçlü bir etki yaratmak için tişörtlerin fevkalade araçlar olduğunu düşünüyoruz, sadece etkinliğe gelenleri ödüllendirecek keyifli projelerle kurumların satışlarına ve müşteri memnuniyetine doğrudan bir etki yapabileceğimizi görmüş olduk.

Barış Manço etkinliğimizin Erbils çizimli infografiğini gururla sunarız:

Etkileyici Anlar

Formdaki ikinci sormuz ''Hayatında iz bırakan Barış Manço'lu bir anın''dı. Bolca süper cevap geldi, bazılarını seçtik. Bu sayede tek gecelik konserin ardından katılımcıların düşünceleri yaşayacak, Melek'in dediği gibi Barış Manço'nun hep bizimle var olacağını kanıtlayacak.

Babamla ikimizin birlikte çıktığı bir araba yolculuğunda bitmeyen Barış Manço kaseti. - Selen

Mezarına parfümle yazı yazmıştım - Atıl

cacık şarkısını ilk dinlediğimdeki mutluluk - Duygu

Onu kaybettikten sonra 2 gün evde aglama komasına girdikten sonra babamin bana mancoloji albumunu getirmesi ve onun sesini duyduktan sonra aslinda hep benimle var olacağını bildigim an. -Melek

Küçükken hiç süt içmezmişim sebebi de beyaz olan her şeyi antibiyotik sanmam. Çok çirkindi tadı yahu. Yıl 99, ben daha 2 yaşındayım eski programlarını yayınlıyorlar televizyonda. "Süt için çocuklar!" diyor birinde, ben de bunu duymuşum da öyle süt içmeye başlamışım. Patlıcan sevdiren de yine Barış abidir... - Clem

İlk erkek arkadaşıma ayrılırken iki küçük kol düğmesi almıştım - Selcan

Evini ararken kaybolup, sonra doğukan ile karşılaşıp bana eşlik etmesi - Tuzel

Küçükken anneme hep alla beni pulla beni al koynuna yar diye şarkıyı söylerdim o da bana sarılırdı. Hep böyle bir etki tepki meselemiz vardı, bu şarkı bizi bağlardı bir anda. - Denis

Siz de en sevdiğiniz şarkıyı ve anınızı yazmak isterseniz çok geç değil. Seneye tekrar Erbil'in süper çizimini serigrafiyle basacağız, sen de doldurarak ona hak kazanabilirsin.

Babylon
No items found.
fter - Shakespearefter - Shakespearefter - Shakespearefter - Shakespeare

Teklİf İster MİsİnİZ?

Siz de bir sonraki kurumsal etkinliğinizin kalıcı el yapımı eserlerin üretimiyle geçmesini diliyorsanız, Bitti Gitti'den teklif almadan karar vermeyin.

Kurumunuza en uygun teklif için katılımcı sayısından ve etkinliğinizden bahseden mesajınızı bize gönderip,
1 iş günü içinde size özel teklifinizi inceleyebilirsiniz.

Teşekkürler! Mesajınız başarıyla iletildi. Size en yakın zamanda kurumsal iletişim uzmanımız Kerem Güneş geri dönüş yapacaktır.
Eyvah ! Formda bir eksiklik olabilir mi?

Önceki Etkinliklerden

Kurumsal Etkinlikler